Ücretsiz Ceza Sorgulama Servisi

Yabancı Plaka Araca Yazılan Ceza Sorgulama

22.07.2021
195
Yabancı Plaka Araca Yazılan Ceza Sorgulama

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın web sitesinde; motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartıyla ödeme başlığının altında yer alan yabancı plaka borç sorgulama kısmını tıklayarak yabancı plaka araca yazılan ceza sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Yabancı plaka ceza sorgulama işlemi için girmeniz gereken bilgiler şunlardır:

 • Plaka,
 • Özel plaka,
 • TC Kimlik Numarası veya Vergi Numarası,
 • Tescil tarihi.

Yabancı Plaka Araca Yazılan Ceza Nasıl Sorgulanır?

Yabancı plaka araca yazılan ceza sorgulamalarını Gelir İdaresi Başkanlığı’nın “ivd.gib.gov.tr.” internet adresi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. “MTV ve Trafik Para Cezası Ödeme” ekranına giriş yaptıktan sonra yabancı araç plakasıyla sorgulama yapabilirsiniz.

Araç ile ülkeye giriş yapan kişinin adı soyadı, pasaport numarası, ceza tarihi, tutanak seri sıra numarası, tutanağı düzenleyen birim, ceza düzenleyen il/ilçe ve ceza tutarı gibi ceza bilgilerini detaylı olarak görüntüleyebilir ve ödeme yapabilirsiniz.

Yabancı Plaka Araca Yazılan Cezanın Ödemesi Nasıl Yapılır?

Yabancı plakalı aracın ceza ödemesi, yabancı plaka borç sorgulama işlemi yaptıktan sonra aynı platform üzerinden yapılabilmektedir. Ödeme, kredi kartı ile ya da sitede belirtilen bankaların veznelerinde yapılmaktadır. Bu işlemleri gerçekleştirmediğiniz takdirde ülkeden çıkış yaparken gümrükte de bu ödemeyi yapabilirsiniz.

Yabancı Plaka Araca Yazılan Cezalar Ne Kadar Süreyle Sorgulanabilir?

Yabancı plaka araçlara yazılan cezanın sorgulama süresi, ‘’Yabancı Plakalı Araçlara Verilen Trafik İdari Para Cezalarının Tahsiline İlişkin Yönetmelik’’ gereği 2 yıl olarak belirlenmiştir.

Yabancı Plakalı Araç Sürücülerine Ceza Tahsili Nasıl Ve Nerelerde Yapılır?

Yabancı plakalı araç sürücülerine ceza tahsili, Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı olan muhasebe birimleri ve bu birimlere bağlı muhasebe yetkililerine, vergi daireleri ile Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yetkilendirdiği banka ya da PTT şubelerine yapılmaktadır. Türkiye karayollarında aldığınız trafik cezalarında cezanızı 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda, cezada %25 indirim uygulanmaktadır.

Cezanızı ödememeniz halinde ise bu ücret Türkiye’den çıkış yaparken gümrük kapısında tahsil edilmektedir. Yabancı plakalı araç sürücülerinin Türkiye’de haklarında düzenlenen trafik cezalarını ödemeden ülkeden çıkış yapmalarına gümrük yetkilileri tarafından izin verilmemektedir.

Yabancı Plakalı Araca Yazılan Cezalar Yurt Dışından Ödenebilir Mi?

Gelir idaresi Başkanlığı’nın resmi internet sayfası “ivd.gib.gov.tr.” üzerinden “MTV ve Trafik Para Cezası Ödeme” ekranını seçtikten sonra yabancı araç plakası sorgulaması yapabilir, trafik cezalarınızı yurt dışından hızlı ve güvenli bir şekilde ödeyebilirsiniz.

Türkiye’de Yabancı Plaka Araca Yazılan Trafik Cezaları Yurt Dışında Tebliğ Edilir Mi?

Türkiye’de yabancı plakalı araçların sürücülerine ve tescil plakalarına düzenlenen ceza tutanakları, anında elektronik ortama ve Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden Ticaret Bakanlığına aktarılmaktadır. Ülkeden çıkış yapmak için sınır kapılarına gelen yabancı plakalı araçların, gümrük görevlileri tarafından yapılan sorgulaması sonucu sistemde ödenmemiş trafik idari para cezası görülmesi durumunda trafik idari para cezası ödenmeden ülkeden çıkış yapmasına Ticaret Bakanlığı tarafından izin verilmemektedir. Bu nedenle, Türkiye’de yabancı plaka araç sürücüsü için düzenlenen karar tutanağı yurt dışında tebliğ edilmemektedir.

Yabancı Plaka Araçlara Yazılan Cezalarla İlgili Detaylı Bilgiye Nereden Ulaşılır?

Gelir idaresi Başkanlığının “ivd.gib.gov.tr.” internet adresine giriş yapabilirsiniz. Daha sonra “MTV ve Trafik Para Cezası Ödeme” ekranını seçerek yabancı araç plakası ile sorgulama yapabilirsiniz. Bu sayede yabancı plaka araçlara yazılan ceza bilgileri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Araç ile Türkiye’ye giriş yapan ad soyad/ unvan, ceza tarihi, pasaport no, tutanak seri numarası, ceza düzenleyen il/ilçe, tutanak düzenleyen birim ve ceza tutarı gibi detaylı ceza bilgilerine ulaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. ŞEREF GÜN dedi ki:

  YABANCI PLAKAYA CAZA YAZILDIĞI HALDE DEFTERDARLIK MUASEBE MÜD. CEZA BİLGİLERİ ÇIKMIYOR. VATANDAŞ HAKLI OLARAK İSYAN EDİYOR. BİLGİLERİNİZE

 2. Abdurrahman dedi ki:

  Iyi günler Beyler !

  Hersey iyi güzelde memlekette yabanci plakali aracla gelenlerin hepsinin TC Kimlik nosu oldugu varsayiliyor. Eger TC niz yoksa sistemde hicbirsey ögrenemiyorsunuz. Ne Vergi dairesi nede herhangi bir sistemde cezanizi ödeyemiyorsunuz !
  Umarim dikkate alinir.

 3. Abdurrahman dedi ki:

  Her sey iyi güzel de ya vatandas Türk degilse ve dolayisiyla TC Nosu yoksa hicbir sey yapamiyor. Ne sorgulama nede ödeme. Sistemi bu yönden de sorgulamak gereklidir diye düsünüyorum.
  Iyi günler diliyorum.

  1. Ademc dedi ki:

   Türk değilsen neden, Türkiyeyi kötüleyip Türklükten çıkmışsan neden Türkiye’nin nimetlerinden faydalanıyorsun, ben olsam yetkilisize 10 kat zamlı ceza yazarım, nakit peşin ödetirim, kolaylık olsun, Türklüğünü satan hainlere

   1. so64 dedi ki:

    ademc
    sacma sapan seyler yazmissin,
    adam Türk olmak zorundami kardesim.
    elmayla armudu karistirmamak lazim,ülkemizde sadece Türkler yasamiyor.

    ya ne kadar aptalca yorumlar yapiliyor vallahi kafayi yiyecem ya.

 4. Ömer kafa dedi ki:

  sa tck radara yakalandım yabancı plaka GGKY38 Bilecik yakınlarında Radara yakalandım 22.02 2021 de bu cezayı bir türlü Ödeyemedim çünkü kimseden bir bilgi alamadın bir yere tel edtim 329 99.tl cezanızı var dediler öndeyim Halk Bank daki hesabımdan dedim yabancı banka kartı lazım dediler bende çekindiğim için banka kartını veremedim bu cezayı nasıl öderim şuan yurt dışındayım ama bana bir kolaylık gösterirseniz tr deki bankadan cezamı öderim sms lede bilgi verebilirsiniz

  1. so64 dedi ki:

   Ömer kardes cezani daha ödeyemediysen e-Devletten https://www.turkiye.gov.tr/ yada Gelir idaresi baskanligindan https://www.gib.gov.tr/ girip türkiyedeki banka hesabindan online ödeyebilirsin

 5. iLHAN dedi ki:

  TURKIYEDEKI YABANCI ARACLARA yazilan cezalar TAM BIR MUAMMA AHLAKSIZLIK DOLANDIRICILIK YANI BURDAN YAZSAM COK KOTU YAZACAM BENIM OGS EMDE 300 TL VAR OTO YOLLARDAKI GECISLERDE PLAKAMI CEKMIS AMA OGS YI OKUMAMIS YALANCININ TAAAAAAAA……….. TARIH VERMIYOR SAAT VERMIYOR KAPIDAN CIKARKEN SU KADAR CEZAN VAR ODE ODEMESSEN CIKIS YOK MECBUR ODUYORSUN BUNUN SORUMLUSU AHLAKSIZ KIM ACABA??

 6. Erhan dedi ki:

  Iyi günler

  Bu memleket iyi güzelde yabanci plakali aracla gelenlere ceza yazıldığı zaman açıklama kısmına sadece bir kod yazılıyor ve o kod ile ilgili hiçbir bilgi verilmiyor ve hiçbir yerde de şudur-budur yok, neyin cezasını ödeyeceğiz, hataları bilmek gerekiyor. Eğer bu şekilde gizli saklı kanuncuklar olacaksa vay bu memlekete gelenlere, bu yüzden de bu ülke sıkıntılı, yazıklar olsun, birde AB ye üye mi olacak… Sistemde hicbirsey ögrenemiyorsunuz… İNŞALLAH DİKKATE ALINIR,

Tüm Ceza Süreçlerinizin Sonuçlarını Ücretsiz Olarak Sorgulayabilirsiniz.