Ücretsiz Ceza Sorgulama Servisi

MTV Araç Cezası Sorgulama İşlemi

22.07.2021
138
MTV Araç Cezası Sorgulama İşlemi

MTV araç cezası sorgulama ve MTV hesaplama işlemlerini Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet adresi üzerinden yapabilirsiniz. MTV sorgulama işlemi için GİB mobil uygulamasını ya da www.ivd.gib.gov.tr web sitesini kullanabilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet adresinde bulunan Borç Sorgulama ve Ödeme bölümüne giriş yapabilir, banka kartı veya kredi kartı ile ödemenizi hızlı ve güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi( MTV) Nedir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), motorlu kara taşıtlarının doğaya saldığı emisyon oranına, araçların silindir sayısına, yaş aralığına, ilk tescil tarihine, tipi ve aracın kendi değerine göre hesaplanmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin oranları her yıl enflasyon oranı ile değişebilen ”Yeniden Değerlendirme” oranına göre farklılık göstermektedir.

MTV Araç Ceza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

MTV araç ceza sorgulama işlemi için takip etmeniz gereken adımlar şunlardır:

  • Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sayfasına ya da GİB uygulamasında bulunan “MTV ve Trafik Para Cezası’’ bölümüne giriş yapınız.
  • Sorgulama ekranında çıkan bölüme T.C. kimlik numarası ya da vergi kimlik numarası bilgilerinizi giriniz.
  • Plakanızı bitişik olarak giriniz.
  • Şirket ismi ya da kişi isminin yazılı olduğu Özel Plaka bilgisini giriniz.

MTV Araç Cezası Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

MTV araç cezası ödeme işlemi için öncelikle sorgulama yapmanız gerekmektedir. MTV borcunuzu 02:00 ve 23:45 saatleri arasında anlaşmalı bankalar aracılığı ile kolaylıkla ödeyebilirsiniz. Geçmiş yıllara ait bütün borçlarınızı bu sayfa üzerinden ödeyebilirsiniz. Plakaya ait 6552, 6736, 7020, 7143, 7256 sayılı Kanunlar kapsamında yer alan taksit ödemelerinizi tecil dosya numarası ile “Hızlı ödeme/Ödeme Planı No ile Yapılandırma Ödemeleri” alanından gerçekleştirebilirsiniz.

6183 sayılı Kanunun 48 inci maddesi kapsamında yer alan tecil taksit ödemelerinizi ise “Hızlı Ödeme/Belge Numarası ile Ödeme” bölümünden ya da İnteraktif Vergi Dairesi’ne giriş yaparak “Ödeme ve Borç İşlemleri/Borç Ödeme ve Detay” sayfası üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. İnteraktif Vergi Dairesi sayfasına girmek için şifreniz yoksa e- Devlet üzerinden giriş yapabilir ya da Kayıt Ol ekranından anında şifre alabilirsiniz.

GİB Mobil Uygulamasını Kullanarak MTV Cezası Nasıl Ödenir?

GİB Mobil uygulaması ile MTV ceza ödemesi yapmak için cihazınıza uygulama marketlerinde yer alan GİB İnteraktif Vergi Dairesi Mobil Uygulamasını indirebilirsiniz. Mobil uygulamayı kullanarak MTV ödemenizi Kullanıcı Girişi ya da Hızlı Ödeme bölümü üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Ödeme yapmak için;

  • MTV ve Trafik Para Cezası Ödeme bölümüne tıklayınız.
  • TC kimlik ve Plaka bilgilerinizi giriniz.
  • Sorgula butonuna tıklayınız.
  • Mükellefiyet Bilgileri bölümünden MTV Bilgileri ekranına tıklayınız.
  • Taşıtınıza ait ödenmesi gereken MTV taksitini seçerek öde butonuna tıklayınız.
  • Kart bilgilerinizi girerek borcunuzu hızlı ve güvenli bir şekilde ödeyiniz.

MTV Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

MTV hesaplama işlemini Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet adresi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. MTV hesaplamak için Hesaplamalar sekmesine tıklayarak Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama kısmını seçiniz. Araçla ilgili; Yıl, Taşıt Değeri, İlk İktisabı, Motor Silindir Hacmi, Araç Tipi ve Aracın Yaşı kutucuklarını doldurunuz. Daha sonra Hesapla kutucuğunu seçerek MTV hesaplama işlemini tamamlayabilirsiniz.

MTV Ödemeleri Ne Zaman Yapılır?

Araç sahibi aracın trafik sicil kaydı başladığı an itibariyle vergi mükellefidir. MTV ödemeleri, her yıl Ocak ve Temmuz aylarında iki eşit taksit halinde yapılmaktadır. Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin tutarı, taşıtınızın özelliklerine bağlı olduğu için MTV hesaplama işlemi yaptıktan sonra MTV ödemelerini güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Ceza Süreçlerinizin Sonuçlarını Ücretsiz Olarak Sorgulayabilirsiniz.