Ücretsiz Ceza Sorgulama Servisi

İstanbul Kart Başvuru, Bakiye Sorgulama ve TL Para Yükleme

28.09.2021
103
İstanbul Kart Başvuru, Bakiye Sorgulama ve TL Para Yükleme

İstanbulkart başvuru, bakiye sorgulama ve TL para yükleme işlemlerinizi online şekilde ya da kart dolum noktaları üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. İstanbulkart işlemlerinizi çeşitli kanallar aracılığı ile hallederek İstanbul şehir içi ulaşımınızı kolay şekilde halledebilirsiniz.

İstanbulkart Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbulkart sahibi olmak için İstanbul genelinde yer alan bireysel ya da kurumsal satış temsilciliklerinden size uygun olan tercih edilerek kart sahibi olabilirsiniz. Bunun yanı sıra otomatik dolum ve satış makineleri aracılığı ile de İstanbulkart sahibi olabilirsiniz.

Buna göre İstanbulkart satış merkezleri şu şekildedir:

 • Avcılar, Bahçelievler, Beşiktaş, Gayrettepe, Kadıköy, Karaköy, kartal, Sultanbeyli, Topkapı, Ümraniye, Yenibosna gibi merkezler başta olmak üzere İstanbul’un çeşitli noktalarında kart başvuru merkezleri vardır.
 • Pek çok kart başvuru ve dolum merkezleri 08:30 ile 17:00 saatleri arasında hizmet verir.
 • Yoğun noktalarda hafta sonu hizmetleri de vardır.
 • Kart başvuru noktalarında başvuru formu doldurmanız halinde tarafınıza kar teslimi yapılır.

İstanbulkart Bakiye Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

İstanbulkart kullanımlarınızı kart bakiyesine göre devam ettirebilirsiniz. Yetersiz bakiyeler ile ulaşım yapılamamaktadır. Buna göre İstanbulkart bakiye sorgulama işlemleri için yapılması gereken işlemler şu şekildedir:

 • Temelde üç farklı yöntem ile bakiye sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir. İlk olarak İstanbulkart mobil uygulamayı indirip kart bilgileriniz ile giriş yapmanız halinde bakiye takiplerinizi kontrol edebilirsiniz.
 • İstanbulkart online işlemler platformu üzerinden kart bilgilerinizi girerek bakiye sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Metro ve metrobüs duraklarının pek çoğunda kart dolum makineleri yer alır. Bu makinelere kartınızı takarak bakiye sorgulama işlemi üzerinden kart bakiyenizi hızlı şekilde öğrenebilirsiniz.
 • Tüm bunların yanı sıra İstanbulkart kullanımlarınızda kart okuttuğunuz cihazda bakiyeniz gösterilir bunu takip ederek de İstanbulkart bakiyeniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İstanbulkart TL Para Yükleme İşlemleri Nasıl Yapılır?

İstanbulkart kullanımlarınızda TL bakiyeniz düşer ve yüklediğiniz TL kadar ulaşım ihtiyaçlarınızı devam ettirebilirsiniz. Bakiyenizin yetersiz kaldığı noktalarda TL yükleyerek kartı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Buna göre İstanbulkart TL para yükleme işlemleri için takip edilmesi gereken adımlar şunlardır:

 • İstanbulkart TL yükleme işlemlerinin çeşitli alternatifleri vardır bunlardan bir tanesi mobil uygulama üzerinden online olarak TL yükleme işlemidir. Uygulama platformları üzerinden istanbulkart mobil uygulamayı telefonunuza kurarak kart numaranız ile hesabınıza erişim sağlayabilirsiniz. Bu şekilde akıllı kart numaranız üzerinden kredi kartlarınız ile TL yükleme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
 • Tarayıcınız üzerinden www.istanbulkart.com adresine giriş yaparak ana sayfada yer alan menüler üzerinden TL yükleme butonuna tıklayabilirsiniz. Ardından yönlendirme adımlarını takip etmeniz ile akıllı kartınıza online olarak dolum yapabilirsiniz.
 • Kart satış makineleri aracılığı ile İstanbulkartlarına TL yükleme yapılabilir. Makineye kartınızı tanıtmanız ardından mevcut bakiye sorgulanabilir ya da nakit kağıt ya da bozuk para ile dolum yapabilirsiniz.

İstanbulkart HES Kodu Tanımlama Nasıl Yapılır?

Toplum sağlığını kontrol altında tutmak için toplu taşımalara HES kodu ile binme zorunluluğu getirilir. Bu noktada otobüs kartlarına HES kodu tanımlama özelliği ile sorunsuz şekilde ulaşım ihtiyaçları giderilir. İstanbulkart’a HES kodu tanımlama işlemleri için uygulanması gereken adımlar şöyledir:

 • Öncelikle SMS ya da Hayat Eve Sığar mobil uygulaması aracılığı ile HES koduna sahip olmanız gerekir.
 • Bu işlem ardından www.istanbulkart.com adresine giriş yaparak “Kişiselleştirme” menüsüne geçiniz. Burada telefon numaranız, HES kodunuz gibi kişisel bilgileriniz istenir. İlgili alanları doğru şekilde doldurunuz.
 • Bir diğer seçenek olarak İstanbulkart mobil uygulamasının ayarlar menüsüne girerek de HES kodunuzu tanımlatabilirsiniz.

Tüm bu işlemler ardından İstanbulkart kullanımlarınızı güvenle gerçekleştirebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Ceza Süreçlerinizin Sonuçlarını Ücretsiz Olarak Sorgulayabilirsiniz.