Ücretsiz Ceza Sorgulama Servisi

E-Devlet Üzerinden Beyanname Sorgulama İşlemi

28.09.2021
112
E-Devlet Üzerinden Beyanname Sorgulama İşlemi

E-devlet üzerinden beyanname sorgulama işlemi birkaç adımın takibi ile mümkündür. Vergi, gümrük gibi çeşitli konularda ihtiyacınız olan beyannameyi almak için sıra beklemeden online şekilde e-devlet üzerinden beyanname sorgulama işlemlerinizi kısa sürelerde gerçekleştirebilirsiniz.

Beyanname Nedir?

Resmi işlemler için bir durumun yazı ile belirtilmesi durumuna beyanname denir. Beyanname ile ilgili bilinmesi gereken noktalar şu şekildedir:

 • Devlet kurumlarında herhangi bir konuya başvurma ve bu başvuru sonucunun kişiye beyanı beyanname olarak adlandırılır.
 • Kamu daireleri, imza beyannameleri, sicilli ticaret beyannameleri, mali işler gibi çeşitli pek çok alanda beyanname düzenlenebilir.
 • Beyannameler; posta yoluyla, elden ya da online şekilde verilebilir.
 • Beyanname düzenlemek için mükellefin ismi, adresi, vergi dairesi bilgileri, matrah ve vergi bildirimi gibi bilgilere ihtiyaç vardır.
 • Vergi dairelerinde herhangi bir borcun borçluya beyan edilmesi, borcun ödenme süresi gibi detaylar beyanname ile iletilir.
 • KDV beyannamesi, yıllık kurumlar vergisi beyannamesi, muhtasar beyanname, geçici vergi beyannamesi, basit usulde yıllık gelir vergisi, damga vergisi beyannamesi, yıllık gelir vergisi beyannamesi gibi pek çok beyanname türü vardır.

E-Devlet Üzerinden Beyanname Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-devlet sistemi üzerinden çeşitli işlemlerinizi online olarak gerçekleştirebilirsiniz. Bunlardan bir tanesi de beyanname sorgulamaktır. E-devlet üzerinden beyanname sorgulamak için uyulması gereken adımlar şu şekildedir:

 • E-devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız ile sisteme giriş yaparak işlemlerinize başlayabilirsiniz. Bu adımda eğer e-devlet şifreniz yok ise size en yakın PTT şubesine giderek size özel e-devlet şifrenizi alabilirsiniz. 
 • E-devlet sistemine başarılı şekilde giriş gerçekleştirmeniz ardından arama motoruna “hazır beyan sisteminden beyanname düzenleme” yazabilirsiniz. Çıkan sonucu takip etmeniz ardından beyannamenizi oluşturabilirsiniz.
 • E-devlet üzerinden beyanname sorgulama işlemi için ise yine sisteme şifre ve TC kimlik numaranız ile giriş yaparak arama motoru üzerinden sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Beyanname işlemleri için vergi dairelerine gidebileceğiniz gibi e-devlet gibi online platformlar üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

TC Ticaret Bakanlığı Aracılığı ile Beyanname Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Beyanname sorgulama işlemleri e-devlet kapısı, interaktif vergi dairesi ve ticaret bakanlığı tarafından gerçekleştirilebilir. TC Ticaret Bakanlığı aracılığı ile beyanname sorgulama işlemi yapmak için uyulması gereken adımlar şöyledir: 

 • Tarayıcınız üzerinden www.uygulama.gtb.gov.tr adresine giriş yapınız.
 • Ana sayfanın arama motoruna beyanname sorgulama yazarak ilgili sayfaya erişim sağlayabilirsiniz.
 • Bu noktada sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmeniz için beyanname numaranıza ihtiyacınız vardır. Yönlendirildiğiniz sayfa üzerinden “beyanname sorgula” yazan checkbox işaretlenerek beyanname numarası girilmelidir.
 • Güvenlik için sayfanın alt bölümünde şekil eşleştirmeniz istenir. Bu adımı da geçmeniz dahilinde beyanname sorgu ekranına yönlendirilerek istediğiniz kontrolleri yapabilirsiniz.

Beyanname Sorgulama İşlemlerinin Online Yapılmasının Avantajı Nedir?

Önemli işlemlerinizin doğru şekilde devam etmesi için beyanname oluşturulması gerekir. İşlemlerinizi beyanname tebliğleri ile takip edebilirsiniz. Beyanname sorgulama işlemlerinin online yapılmasının avantajları şunlardır:

 • Online işlemler için ev ya da işyeri gibi günlük kullanılan mekanlardan veri tabanına bağlanılarak detaylı bilgiler elde edilebilir.
 • Eğer bu işlemi online değil de fiziksel olarak halletmek isterseniz elden teslim için şubeye gitmeniz gerekir. Şubede sıra alıp işlem hakkının size gelmesi dahilinde beyanname sorgulama faaliyetlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Bu şekilde günlük işlerinizin arasına bir de bunu ekleyerek yoğunluk oluşturulur. Online olarak kısa sürede kontrol etme hakkınız varken sıra bekleyerek süreç hakkında bilgi almayı beklemek zaman kaybı ve yoğunluk oluşturur.

E-devlet üzerinden beyanname sorgulama işlemi gerçekleştirerek işlemlerinizi aksatmadan çözüme kavuşturabilir. Gerekli durumlarda bir aksilik olması halinde erken müdahale edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Ceza Süreçlerinizin Sonuçlarını Ücretsiz Olarak Sorgulayabilirsiniz.