Ücretsiz Ceza Sorgulama Servisi

Askerlik Yoklama Kaçağı Ceza Sorgulaması

27.07.2021
179
Askerlik Yoklama Kaçağı Ceza Sorgulaması

Asker yoklama kaçağı ceza sorgulama işlemi birkaç platform üzerinden gerçekleştirilebilir. Yoklama kaçağı cezası ile ilgili Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre yoklama kaçağı olanlardan kendiliğinden gelenler her gün karşılığı 5 Türk Lirası, yakalananlar ise 10 Türk Lirası idari para cezası ile cezalandırılır. Askerlik ceza sorgulaması ise e-Devlet üzerinden yapılabilir.

Yoklama Kaçağı Nedir?

Yoklama kaçağı, kanunda yer alan tanıma göre, yoklamada bulunmayan ve bulunamadıklarına dair bu kanunda yazılı bir mazeret gösterememiş olanlara denir. Yoklama sırasında askerlik şubesine veya yurtdışı temsilciliklerine gelmemiş ve 26. madde gereğince gelmeme sebebini bildirmemiş kişiler, yoklama kaçağı olarak kabul edilir.

Yoklama kaçakları, askerlik ödevlerini yerine getirmek maksadıyla yakalanmaları için Milli Savunma Bakanlığınca İçişleri Bakanlığına, askerlik şubelerince de mahallin en büyük mülki amirine bildirilir. Yakalanarak muhafaza altına alınan yükümlüler, vakit geçirmeksizin ve en geç yirmi dört saat içerisinde en yakın askerlik şubesine getirilir. Askerlik şubesince teslim alınamayan yükümlüler, ilgili kolluk kuvveti tarafından hazırlanan tutanağa istinaden derhal serbest bırakılır.

E-devlet Üzerinden Yoklama Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden yoklama başvurusu yapmak için takip edilmesi gereken işlemler şu şekildedir:

 • E-devlet sistemine giriş yapınız.
 • Asal yoklama işlemleri başlığı altında bulunan asal yoklama başvurusu linkine tıklayınız.
 • Açılan sayfa üzerinden vesikalık fotoğraf yükleyerek gerekli formları doldurunuz.
 • T.C. kimlik kartınız ve varsa sağlık durumunuza ilişkin rapor ile birlikte kayıtlı olduğunuz aile hekimlerine müracaat ederek yoklamanızı yaptırınız.

Askerlik Şubesi Üzerinden Yoklama Başvurusu Nasıl Yapılır?

Askerlik şubesi üzerinden yoklama başvurusu yapmak için takip edilmesi gereken işlemler şu şekildedir:

 • Şubeye gitmeden önce; T.C. kimlik kartı, varsa öğrenim belgesi, sürücü belgesi, meslek veya sanatınıza ilişkin bonservis, sertifika, kurs belgesi ve sağlık durumunuza ilişkin raporları yanınızda bulundurmanız gerekir.
 • Yurt dışında bulunan yükümlüler yoklamalarını bulundukları yerdeki yurt dışı temsilciliklerine veya yurt içinde en yakın askerlik şubesine başvurarak yaptırabilir.

2021 içinde lise ve üzeri seviyedeki okullardan mezun olan yükümlülerden, erteleme hakkını kullanmak isteyenlerin, 31 Aralık 2021’e kadar dilekçe ve mezuniyet veya ilişik kesme belgeleri ile en yakın askerlik şubesine müracaat etmeleri veya e-devlet üzerinden başvurmaları gerekir. Aksi halde yoklama kaçağı sayılırlar ve askerlik ceza sorgulaması yapmak gerekir.

Yoklama Kaçağı Cezası Ne Kadar?

Yoklama kaçağı, saklı ve bakayalar Askeralma Kanununun 24’üncü maddesinin birinci fıkrası esaslarına göre idari para cezasıyla cezalandırılır.

Buna göre yoklama kaçağı ceza miktarı ile ilgili bilinmesi gerekenler şu şekildedir:

 • Kendiliğinden gelenler her gün karşılığı 5 Türk Lirası, yakalananlar ise 10 Türk Lirası idari para cezası ile cezalandırılır.
 • Fıkra kapsamında belirlenen idari para cezalarının yeniden değerlemesinde 30/3/2005 tarihli ve 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 17’nci maddesinin yedinci fıkrasındaki idari para cezasının bir Türk Lirasının küsuru dikkate alınarak uygulanır.
 • İdari para cezaları tebliğinden itibaren bir ay içinde ödenir.

Yoklama Kaçağı Tecil Ettirebilir Mi?

Askerlik yoklama kaçağı olan kişilerin tecil hakkı ile ilgili bilinmesi gerekenler şu şekildedir:

 • Madde 82’ye göre, yoklama kaçağı olarak görünen kişi şubeye giderse ya da yakalanırsa şubeye götürüldüğünde para cezası alır.
 • Eğer kişinin tecil hakkı varsa gerekli işlemleri yaptırarak şubeden ayrılabilir.
 • Eğer kişinin tecil hakkı yoksa cezasını ödeyerek en yakın birime teslim edilir.

Askerlik Yoklama Kaçağı Para Cezası Nereye Ödenir?

Askerlik yoklama kaçağı para cezasını ödemek için yapılması gerekenler şu şekildedir:

 • Vergi dairelerinin resmi kurumlarından ya da internet adresi üzerinden,
 • E-devlet sistemi üzerinden ödeme yapılabilir.

İlgili sayfalar üzerinden askerlik ceza sorgulaması yaparak borç bakiyenizi gözlemleyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Ceza Süreçlerinizin Sonuçlarını Ücretsiz Olarak Sorgulayabilirsiniz.